Kreditní karta – pomoc jen pro finančně gramotné a zodpovědné

Osvědčenou finanční rezervou bývají kreditní karty, které banky běžně nabízejí téměř všem svým klientům. Finance na kartě vám umožní koupit si to, po čem toužíte, aniž byste museli čekat na termín výplaty, využít výhodných slevových akcí, které byste jinak propásli, zaplatit opravu porouchaného elektrospotřebiče či nečekaně vysoký nedoplatek za elektřinu.

Je to půjčka nebo ne?

Člověk chodí po světě, vesele platí kreditkou a často si ani neuvědomuje, že vlastně utrácí peníze, které nejsou jeho. Že je při výplatě okamžitě vrátíte? Ano, to je to slovo – VRÁTÍTE. Peníze na kreditní kartě patří bance, která vám je jen půjčuje. jestliže je tedy pravidelně utrácíte a vracíte, žijete stabilně na dluh – o výplatu napřed.

Výhody a nevýhody půjčky na kreditní kartu

Asi nejpodstatnější výhodou půjčky na kreditní kartu je fakt, že bývá bezúročná, a to alespoň po určitou dobu – 30, 45, u některých bank až 50 či 55 dní. Bezúročnost však bývá podmíněná. Často platí jen v případě, že kartu využíváte jen k bezhotovostním platbám a nevybíráte z ní hotovost z bankomatu.

Přečtěte si také:  Krátkodobý překlenovací úvěr 200000 Kč

Nevýhodou kreditní karty je, že v rukou nezodpovědných či finančně špatně plánujících jedinců, se může změnit ve smrtonosnou zbraň. Namísto finanční rezervy je vybírána a doplňována tak pravidelně, že když dojde na nečekaný výdaj, není kde brát. Peníze z kreditní karty se tak nějak pomalu staly běžnou součástí rodinného rozpočtu a vlastně se rozplynuly.

Dokážete-li však zodpovědně hospodařit, je kreditní karta zřejmě nejvýhodnější formou krátkodobé půjčky, kterou můžete získat. Navíc vám stabilně zůstává, nemusíte o ni žádat opakovaně pokaždé, když dojdou finance.