Mother Christmas Love Happy Home  - VisionPics / Pixabay

Mateřská dovolená 2022: Kolik můžete získat? A kdo má na ni nárok?

Mateřská dovolená se stane součástí života téměř každého z nás. I když se na první pohled zdá, že se jedná o něco triviálního není tomu tak. Pravidla s ní spojená se totiž velmi často mění, kvůli čemuž je následně velmi těžké pochopit, jak byste se měli v daném roce zachovat a jaké výhody získáte. Kdo má nárok na mateřskou dovolenou v roce 2022?

Co je to mateřská dovolená?

Mateřská dovolená představuje období 28 týdnů, kdy se maminka může v klidu zotavit z porodu. Jiný limit je stanovený u maminek vícerčat, které mohou na dovolené strávit až 37 týdnů. Dovolenou je samozřejmě možné přerušit, přičemž ženy tak mohou učinit až po uplynutí šestinedělí. Pro nástup na ní není potřeba podávat žádné dokumenty ani čekat na její schválení. V zaměstnání vám pouze stačí ohlásit, kdy u vás dovolená začne a předat žádost o výplatu peněžité pomoci v mateřství.

Na mateřskou dovolenou se zpravidla nastupuje 6. až 8. týden před plánovaným porodem. Prvních 7. týdnů na ni může nastoupit pouze matka a poté může své místo předat otci, který se může o dítě následně plnohodnotně starat. Na mateřskou dovolenou následně navazuje rodičovská dovolená, která může trvat klidně 4 roky. I v tomto případě na ni mohou nastoupit oba z rodičů.

Kdo má nárok na mateřskou dovolenou?

Na mateřskou dovolenou má nárok každá nastávající maminka, která splní základní podmínky.

Mezi ně se řadí:

  • žena je minimálně zaměstnána 270 kalendářních dní během posledních 2 let
  • je v ochranné době (180 dní od ukončení pracovního poměru)
  • při nástupu na mateřskou je žena zaměstnána
Family Christmas Holiday Season - MurrrPhoto / Pixabay
Kdo má nárok na mateřskou v roce 2022?

Z výše uvedeného tedy vychází, že nárok na mateřskou dovolenou mohou mít i nezaměstnané ženy, ale pouze v případě, že k nástupu na dovolenou dojde během 180 dní, od doby, kdy přišly o své zaměstnání. V opačném případě bude mít žena pouze nárok na takzvaný rodičovský příspěvek. Ten se vyplácí u každého narozeného dítěte a činí 300 000 Kč.

Kolik a jak je vypláceno během mateřské dovolené?

Jak již bylo řečeno mateřská dovolená trvá 28 týdnů. Pokud jste tedy maminka jednoho dítěte, můžete si nechat vyplácet peněžitou pomoc v mateřství celkem 196 dní. U více dětí se pak jedná o 259 dní. Každého samozřejmě zajímá samotná výše příspěvku, která je zcela individuální. Konkrétně se odvíjí od hrubé mzdy, a to přesně průměrné mzdy za posledních 12 měsíců.

Jednoduše je tedy možné říct, že výše příspěvku závisí na tom, jak vysokou mzdu jste v minulosti pobírali. V tomto případě jsou však poměrně znevýhodněny vysokopříjmové maminky. U peněžité pomoci v mateřství je totiž stanovená maximální výše, která může být jedné osobě vyplacena. Maximální příspěvek u mateřské dovolené v roce 2022 tedy přestavuje 311 640 Kč (celkem za 28 týdnů).