Výhody a nevýhody půjčky bez ručitele

Dávno, dávno již tomu, kdy banka vyžadovala ke každé půjčce minimálně jednoho až dva ručitele, tj. osoby, jejichž příjem jí byl zárukou toho, že své peníze dostane zpátky. Dnes bývá tento požadavek obvyklý jen u bankovních poskytovatelů, u vyšších půjček nebo u klientů, kteří mají půjček více. Nebankovní poskytovatelé půjček se častěji uchylují k jiným možnostem zabezpečení.

Výhody půjčky bez ručitele

Výhodou půjčky bez ručitele je samotný fakt, že jej nepotřebujete. Nebývá nic příjemného obcházet rodinu a známé s prosíkem, zda by nemohli… Mnozí na to nemají dostatečně vysoký příjem, mnozí mají vlastních starostí dost, přibývá těch, kteří by do toho zkrátka nešli – není se co divit, denně slýcháme ze zpráv děsivé historie, jak toho či onoho úplně zničila půjčka, na kterou před lety kamarádovi nepředloženě ručil. Také vám nemusí být příjemné, že je někdo podrobně seznámen s vaší finanční situací – byť je z rodiny nebo dobrý kamarád. Bez ručitele tato starost odpadá.

Přečtěte si také:  Půjčka Mutuo

Nevýhody půjčky bez ručitele

Není-li ovšem ručitel, bude věřitel požadovat jiný způsob zajištění. Často to bývají směnky, které jsou nejsnadněji vymahatelným závazkem, a to velice často bianko směnky, kdy podepisujete nevyplněný formulář a nezbývá vám než věřit, že jej poskytovatel nezneužije.

Zřejmě nejčastějším požadovaným zajištěním závazku je ale zástava nemovitosti. Což předpokládá, že buďto nějakou vlastníte, nebo půjdete s prosíkem po rodině a známých, zda by nemohli… Výsledek je silně nejistý. Mnohé nebankovní společnosti také požadují více než pouhé zástavní právo vložené do katastru – chtějí přímo dočasný převod nemovitosti, a to už je skutečně na pováženou.