K čemu všemu je potřebný registr vozidel a kdy ho navštívit?

Máte automobil? Pokud ano, rozhodně vás neminula cesta na registr vozidel. Dá se také říci, že vás čeká minimálně pouze jednou. To vše proto, aby bylo v oblasti vozidel jasno nejenom v tom, jaké vozy po našich silnicích jezdí, ale aby bylo jasno také v tom, kdo jaké vozy vlastní a kdo je tak zodpovědný třeba za případné problémy. Podíváme-li se na to hlavní, co pro nás může registr vozidel udělat, jedná se o toto:

  • přihlášení nového vozu,
  • přihlášení ojetého nebo dovezeného vozu,
  • odhlášení našeho vozu.

To patří mezi základní a klíčové služby, které se k tomuto úřadu přímo vážou. Rozhodně nejsou jediné. Pojďme se proto podívat i na ty další.

Registr vozidel spravuje také dopravní značky

Není to jenom databáze vozů, ale je to samozřejmě i správa registračních značek. Že je při přihlášení dostaneme, to je pro nás naprostá samozřejmost. Stejně tak ale můžeme využít služby registru ve chvíli, kdy jsme naše stávající značky poškodily, nebo nám byly snad odcizeny, či jsme je ztratili. V takovém případě máme povinnost registr vozidel také navštívit, jelikož nám budou vydány značky nové. Stejně tak se značkami přijdeme i ve chvíli, kdy náš vůz definitivně odhlašujeme, jelikož proběhla jeho ekologická likvidace a tak již na našich silnicích jezdit nebude.

auto, přední sklo
K čemu všemu je potřebný registr vozidel?

Registr vyřizuje také změny

Zapomínat nesmíme na řadu změn, které má registr vozidel také na starost. Jak se dá tušit, jsou to hlavně změny spojené s koupí a prodejem vozu. Zde se jedná o změnu majitele. Ta může proběhnout i v případě, kdy auto přepisujeme na firmu a naopak. Důležité je dodat, že zaznamenány mohou být třeba i změny spojené s barvou karoserie, nebo s instalací různých doplňků. Nejběžnější je jistě tažné zařízení, jelikož právě informace o něm samotném je také uvedena v technickém průkazu.

Přečtěte si také:  Využijte nabídku služeb pro zlepšení SEO optimalizace vašeho webu

Kde registry navštívit?

Primárně jsou umístěny v okresních, krajských, popřípadě dalších správních městech ve vašem okolí. Důležité je poznamenat, že spadáte do toho registru, který je nejblíže právě místu vašeho trvalého bydliště. I proto právě tam musíte vyrazit svůj automobil přihlásit. Podobné je to v případě firem, jelikož v takovém případě je třeba jet do té oblasti, kde má vaše firma sídlo.

Počítat je třeba i s tím, že řada těchto úřadů nestíhá a tak výjimkou nejsou ani několikahodinové fronty. Ty souvisejí s pracovní dobou, která může být u řady z nich různá. Ty největší ale nabídnou možnost rezervačního systému, což si ukážeme na příkladu Hradce Králové: „Pro rychlejší a pohodlnější odbavování klientů byl nainstalován vyvolávací a rezervační systém umožňující odbavení dvěma způsoby. Klient přichází bez předchozí rezervace termínu a jeho odbavení je závislé na počtu čekajících klientů nebo klient přichází s internetovou rezervací termínu a je odbaven v čase sjednané schůzky.“