Úskalí krátkodobých půjček

Krátkodobé půjčky, někdy též označovány jako půjčky před výplatou nebo půjčky do výplaty, jsou specifickým finančním produktem, jenž má posloužit k překlenutí nepříznivého období do další výplaty. Jak již samotný název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčky, které jsou poskytnuty na velmi krátkou dobu. Zpravidla se jedná o několik dnů, nejvíce pak měsíc. U krátkodobých půjček ovšem existuje celá řada rizik, které se vyplatí znát.

Pozor na výši půjčky

Nikdy si nepůjčujte více, než v aktuální situaci doopravdy potřebujete. Je totiž zcela pochopitelné, že čím více finančních prostředků si u dané společnosti vypůjčíte, tím více jich budete muset navrátit. A dostat se do nebezpečného kolotoče půjček je v tomto případě velmi snadné.

Zbytečně vysoké úroky

Jelikož nejsou krátkodobé půjčky pro jejich poskytovatele nikterak výnosné, jsou často opatřeny až nepřiměřeně vysokým úrokem nebo nesmyslnými poplatky. Proto se při výběru nejvhodnější společnosti nerozhodujte pouze na základě výše úroků, ale také dle hodnoty RPSN.

Přečtěte si také:  S krátkodobou půjčkou si u České spořitelny půjčíte i 600 000 Kč!

Sankce vyšší, než úroky

Úroky krátkodobých půjček mohou u menších částek činit několik desetikorun či stokorun. Při porušení smluvních podmínek (pozdní termín splacení, neschopnost navrácení vypůjčených prostředků) se vám ovšem může značně prodražit. Často jsou tyto sankce vyšší, než samotné úroky a poskytovatelé těchto půjček, je po klientovi velmi tvrdě vymáhají. Mnohdy je však možné se s danou společností domluvit na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři. Ani to však není tak úplně zdarma.