Půjčky: smlouvy bývají kamenem úrazu

Plánujete si vzít půjčku nebo spotřebitelský úvěr? Počítáte s úroky, RPSN, kalkulujete, natahujete a zkracujete období splatnosti, až se konečně dopočítáte k optimálnímu řešení? Pak nám nezbývá nic jiného, než vám upřímně pogratulovat. Ovšem vaše snaha může ztroskotat na nepozornosti, jež může mít na vaši rodinnou kasu fatální dopad. Ano, tušíte správně – jak již napovídá nadpis tohoto článku, řeč bude o smlouvách.

Čtěte obří, ale i miniaturní písmo

Ze všech stran jsme upozorňováni na to, abychom při čtení smluv dávali pozor zejména na miniaturní nápisy, jež se často schovávají třeba pod čarou nebo tvoří vysvětlivky tolik oblíbených „hvězdiček“. Často se však může stát, že i přes to, že jste věnovali značnou pozornost miniaturnímu písmu, přehlédli jste důležitou informaci záměrně napsanou velkým fontem. To je totiž nová finta nepříliš solidních poskytovatelů nejrůznějších půjček, ale i služeb.

Přečtěte si také:  U jaké banky najdeme spořící účet s nejvyšším úrokem?

Pozor na nesrozumitelné výrazy

Nový občanský zákoník přichází kromě řady praktických změn také se změnami v názvosloví. Pokud během čtení smlouvy nebudete čemukoli rozumět, neváhejte se zeptat. Nebude-li zástupce společnosti ochotný odpovědět na váš dotaz nebo nebude-li dané problematice rozumět, raději dejte ruce od smlouvy pryč.

Klidně si vyžádejte podklady domů

V případě, že je vám něco nejasné nebo budete chtít znát nezávislý názor třetí strany, případně odborníka (právníka, finančního makléře), nebojte se vyžádat si smluvní podklady domů, kde si je v klidu pročtete, případně je necháte ohodnotit odborníkem na slovo vzatým. Pokud ve smlouvě čemukoli nerozumíte, v žádném případě k ní nepřipojuje svůj podpis.