Před sjednáním půjčky dobře přemýšlejte

Ať už si chcete sjednat malou či velkou půjčku, ať už budete splácet pár dnů, nebo několik roků, ať už se jedná o účelovou, nebo bezúčelovou půjčku, vždy za ně budete muset platit úroky. Je jen pár výjimek, kde po vás v jistých případech žádné úroky nebudou chtít. Povětšinou ale musíte s úroky počítat.

Úroky jsou pro mnohé španělskou vesnicí

A právě ty jsou největším kamenem úrazu pro jakéhokoliv dlužníka. Mnozí totiž ani nevědí, kolik budou přeplácet či jaká je právě jejich úroková sazba. Přitom je to velice jednoduché a přehledné. Stačí dobře rozmýšlet a počítat ještě před samotným sjednáním půjčky. Pak už totiž bude pozdě!

Úroková sazba není skrytým pekelníkem!

V prvé řadě je nutné říct, že úroková sazba není ničím strašným nebo hrozným, čeho byste se měli už od prvopočátku bát. Je to prostě nutná daň za to, že si nedokážete sami nešetřit, že si potřebujete půjčit a že se někdo jiný kvůli vám vzdal na nějakou dobu svých naspořených peněz.

Přečtěte si také:  Půjčky: smlouvy bývají kamenem úrazu

Úrokovou sazbu budete platit vždy, i když věřitel říká něco jiného

Za druhé mějte vždy na paměti, že úroky jsou naprosto všude. Ať už se vám snaží věřitel nakukat cokoliv, úroky jsou prostě všude. Proto už před samotným sjednáním půjčky zjistěte, jaká je jejich konkrétní výše a kolik tedy přeplatíte.

Krátkodobá půjčka neznamená nízké úroky

Na závěr je dobré připomenout, abyste se měli na pozoru i u krátkodobých a malých půjček. Ty mnohdy vypadají, že mají mnohem nižší úrokovou sazbu, ovšem opak je pravdou. Pokud srovnáte například půjčku v bance s půjčkou u soukromníka, zjistíte, že právě soukromník, který půjčuje třeba jen do 10 000 Kč, stanovuje neuvěřitelně vysokou úrokovou sazbu, která se může pohybovat klidně i okolo stovek procent ročně. Jenže když splácíte pouze pár dnů, nevypadá to nijak strašně. Naopak právě banky vychází z tohoto duelu vítězně.