Krátkodobé půjčky nejsou pro každého

Ačkoliv vypadají velice lákavě, podmínky pro jejich získání nebývají neprůchodné a právě teď se vám zdá, že by vám zachránily život, ne vždy jsou krátkodobé půjčky vhodným řešením. Občas mohou být právě tím posledním krokem přes okraj srázu a vy už se pak jen nekontrolovatelně řítíte do propasti zvané dluhová past.

K čemu slouží

Krátkodobé půjčky jsou produktem určeným k překlenutí krátkodobé finanční tísně. Když potřebujete zaplatit nečekaný účet pár dní před výplatou a je pro vás přijatelnější přeplatit pár stovek než se dostat do prodlení, když potřebujete koupit něco, co ten týden nebo dva skutečně nepočká – lednici, pračku, když potřebujete využít tak výrazně výhodnou akční nabídku, že poplatek za půjčku bude stále nižší než uspořená suma.

Komu jsou určeny

Krátkodobé půjčky jsou určeny pro okruh klientů s pravidelnými i nepravidelnými, ale stálými příjmy, pro které jednorázový výdaj několika set či tisíc korun neznamená žádnou katastrofu, jen si jej prostě nemohou dovolit opakovaně v témže měsíci. V této věci se rozhodně vyplatí spoléhat spíš na zdravý selský rozum než na reklamu nebankovních společností, které tento produkt zájemcům nabízejí.

Kdo by se jich měl vyvarovat

Ať již poskytovatelé slibují cokoliv, vyhněte se nebankovním krátkodobým půjčkám, máte-li pravidelně hluboko do kapsy. Žijete-li z ruky do úst, není půjčka na pár dní, většinou maximálně měsíc, žádným řešením. Půjčíte si, pár dní bude dobře – možná, ale až budete muset zaplatit, dostanete se do ještě větších potíží. Ocitnete se v začarovaném kruhu – zaplatíte, za týden, dva jste opět bez peněz, půjčíte si znovu, vyšší částku, zaplatíte, za týden jste bez peněz, půjčíte si znovu – ještě více, zaplatíte, peníze dojdou za tři dny… Nebudete mít stále nic – jen bez přestání narůstající dluh.