Co si koupíte za životní minimum

Životní minimum je minimální hranice peněžních příjmů fyzických osob k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb. Pro letošní rok je jeho hranice stanovena na částku 3 410 Kč pro jednotlivce. V částce životního minima nejsou nijak zohledněny náklady na bydlení. Lze skutečně zajistit z této částky výživu i ostatní základní potřeby, pojďme chvíli počítat.

Základní osobní potřeby

Co lze považovat za základní životní potřeby mimo nákup jídla? V prvé řadě samozřejmě lékařskou péči a léky, hygienické a drogistické potřeby, telefon, internet. Přestože můžete namítnout, že bez telefonu i internetu lze žít, faktem je, že z částky životního minima člověk většinou musí přežít, přijde-li o práci, pak tyto komunikační prostředky jsou jedinou možností, jak si sehnat novou a odrazit se ode dna.

Jednoduchá matematika

Po odečtení 200 Kč na telefonní účet a 300 Kč za platbu internetového připojení nám z životního minima zbývá 2 910 Kč. Na měsíc počítejme cca jedno dvoukilové balení pracího prášku, zubní pastu, sprchový gel, šampon – i v těch nejlevnějších hypermarketových cenách dělá součet minimálně 200. Z minima zbývá 2 710 Kč. Děleno třiceti dny v měsíci (případný 31. můžete držet půst v rámci očisty organismu) zůstává 90 Kč na den. Pokud ovšem zůstanete zdraví a nepotřebujete léky na nějaké chronické onemocnění.

Přečtěte si také:  Jaké dnes existují hotovostní půjčky?

Nákup za 90 korun

Co si můžete koupit za 90 korun? Všichni známe ceny v obchodech i jejich tendenci neustále se šplhat vzhůru. Je zřejmé, že z životního minima skutečně nelze přežívat dlouhodobě, jedná se o naprosto základní finanční částku, kterou stát zajišťuje těm, kdo nejsou schopni zvýšit si příjem vlastním přičiněním. Problémem je, že se právě v této skupině sociálně nejslabších vyskytuje mnoho těch, kteří před sebou žádnou naději na změnu nemají.